عکاسی پاپاراتزی یا فتوژورنالیسم افشاگرانه، به عکاسان زیرکی گفته می‌شود که مهارت آنها گرفتن عکس های خبری مخفیانه از چهره‌های سرشناس به‌ ویژه هنرمندان، ورزشکاران و نیز خانواده و نزدیکان آنان و فروش این تصاویر به مجلات مختلف است.

عکاسان پاپاراتزی همیشه در کمین سیاستمداران، خوانندگان وافراد مشهور هستند تا از آنها عکس مخفیانه تهیه کنند.

البته لازم است حریم شخصی در این نوع عکاسی رعایت شود.  بطور مثال عکاس قصد ندارد بدون اجازه وارد خانه کسی شود وعکاسی کند، اما اگر کسی پنجره را باز گذاشته بود وعکسی از او گرفته شد این دیگر مشکل همان فرداست. معمولاً پاپاراتزی‌ها عکس‌های مورد نظر خود را در مکانهای عمومی می گیرند.

معمولا عکاسان پاپاراتزی با به دست آوردن سرنخ هایی از برنامه‌های عمومی یا خصوصی یک چهره سرشناس، در زمان و مکان مورد نظر حاضر می‌شوند و عکس‌های عامه پسندی از این شخصیت‌های محبوب تهیه می‌کنند.

در ماجرای تصادف و کشته شدن پرنسس دیانا، پاپاراتزی‌ها حضور جنجال برانگیزی داشته‌اند. حال همچنان که از عکس ها هم پیداست براى در امان ماندن از این عکاسان یک شرکت اقدام به ساخت شالهایى کرده که هنگام زدن فلاش با مکانیسم خاصى مانع از مشخص شدن چهره شخص در عکس مى شود. این افراد همچنین در روز تولد فرزند آنجلینا جولی و براد پیت، با تهیهٔ یک عکس، هزاران دلار به جیب زدند.

یک عکاس پاپاراتزی درباره حرفه‌اش می‌گوید: «سبک عکاسی که ما انجام می‌دهیم، به طور کلی با عکاسی معمول تفاوت دارد. من بیشتر آن را فتوژورنالیسم می‌دانم، اما ما حتی فراتر از فوتوژورنالیسم هم رفته‌ایم. ما مهارتی خاص در عکاسی داریم که در واقع ترکیبی است از عکاسی ورزشی و فوتوژورنالیسم می باشد، این تفاوت کار ما با فوتوژورنالیسم است. ما تنها چند ثانیه برای ثبت سوژه‌هایمان زمان داریم. بری ثبت آن ‌چه باید بگیریم، زمان بسیار بسیار اندکی در اختیار داریم.»


مطالب تصادفی

دیدگاه ها