عکاسی معماری

همانطور که از نام این سبک مشخص است، شامل عکاسی از سازه ها و بناهاست که می توان آن را راهی برای نمایش زیبایی ها و ظرافت های پنهان یک سبک معماری دانست.

معماری بناها علاوه بر اینکه به خاطر جاذبه های آن از جمله سو‍ژه های پرطرفدار عکاسی محسوب می شود، در زمینه بررسی وی‍ژگی های معماری و یا مرمت آثار یک امر ضروری است. در واقع عکاس در این سبک هنری، تلاش می کند کمک کند تا ازدریچه دوربین عکاسی به ذخیره ‌سازی نکات با ارزش معماری یک بنا و‌ ثبت آن در لحظات خاص انجام شود.

عکسی هایی که موضوع آن اهمیت کاربردی یا زیبایی شناختی و طراحی معماری داشته باشد، شامل این سبک عکاسی می باشند. در واقع از مهمترین موضوع های ثبت یک تصویر نمای بیرونی، داخلی، جزییات تزئینات ساختمان،‌ معماری محوطه، پل‌ها، مجسمه‌ها، نورپردازی و حتی مبلمان یک بنا  بشمار می آیند.

هدف اصلی از عکاسی حرفه ای معماری ، گرفتن تصاویر زیبا از ساختمان ها است. عکاسی معماری فقط محدود به عکس های کلی از ساختمان نمی شود، بلکه یک فرم هنری را در خود جای داده که می تواند نتایج بسیار زیبایی داشته باشد. عکاسان به طور طبیعی می تواند زیبایی ها را در یک دیوار آجری را ببینند و شروع به عکس گرفتن از آثار معماری کنند.

عکاسی معماری

پیش از آغاز یک پروژه عکاسی، عکاس باید درک درستی از هدف های مورد نظر داشته باشد، تا جهت دوربین را در راستای آن هدف تنظیم کند.

علاوه بر اینها در عکاسی معماری، بسیار مهم است که از ویژگی ها و مولفه های بنا نیز آگاهی داشته باشید. ویژگی هایی که یک اثر معماری تاریخی را از دوره های قبل و یا بعد مجزا می کند یا فرهنگ و دیدگاه مردمان آن سرزمین را به نمایش می گذارد. به عنوان مثال ویژگی های ساخت یک مسجد در شهر اصفهان با مسجدی در اسپانیا بسیار متفاوت است و عکاس با آشنایی نسبت به این مولفه ها،می تواند تصاویر گویاتری از یک اثر تاریخی ثبت کند. بنابراین عکاس باید برای کسب این اطلاعات و بازدید از بنا وقت کافی صرف کرده و هنگام بازدید زوایای متفاوت آن را مورد ارزیابی قرار دهد.

علاوه بر این دوربین عکاس در این سبک عکاسی،باید مجهز به لنزهای قوی باشد، لنز های مورد استفاده در این سبک لنزهای زاویه باز می باشد، باید دارای قدرت پوشش زیادی باشند تا امکان ثبت تمام زوایا و ویژگی های یک اثر معماری که در بیشتر موارد ابعاد بزرگی دارد را برای خالق تصاویر فراهم کند،چرا که در عکاسی معماری همیشه امکان تصویربرداری از زاویه روبه رو و نزدیک برای هنرمند فراهم نمی شود.

عکاسی معماری

کج نبودن خط افق در تصویر، عمود بودن کامل ساختمان و خطوط و سطوح عمودی آن، جهت و شدت تابش نور، روشنایی و تاریکی فضا همه و همه در یکایک فریم های عکاسی معماری تاثیر می گذارد و از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که هر نوری نمی‌تواند بازتاب  نظر و خواسته‌ مهندس و طراح را فراهم آورد.

در کنار تمام مسایل یاد شده، نگاه هنری و سلیقه عکاس بیش از همه اهمیت دارد.در واقع هر هنرمندی با سلیقه خاص و علاقه وی‍ژه ای که دارد،با زاویه ای متفاوت به مناره یا گنبد یک مسجد،کاشی کاری یا آیینه کاری یک عمارت و یا حتی ناقوس یک کلیسا نگاه می کند که می تواند در جذابیت و زیبایی تصاویر خلق شده اش ،اثر داشته باشد.

 


مطالب تصادفی

دیدگاه ها