عکاسی ماکرو

 

عکاسی ماکرو نوعی عکاسی از نمای نزدیک است که معمولا سوژه های کوچکی را دنبال می کند. معمولا سوژه موجود در یک تصویر ماکرو بزرگتر از اندازه طبیعی آن ثبت می شود. در عکاسی ماکرو واقعی باید فاصله بین لنز تا صفحه تصویر از فاصله لنز تا سوژه بیشتر باشد.

لنز های مخصوص ماکرو برای نزدیک شدن زیاد به سوژه و جلوگیری از تغییر شکل تصویر طراحی شده اند. تعدادی از لنزهای تله فتو نیز دارای قابلیت ماکرو هستند که با ترکیب اپتیکی ویژه ای که دارند، می توانند در شرایط بسیار نزدیک به سوژه نیز روی آن فوکوس نمایند.

یکی از مزایای دوربین های دیجیتال و موبایل این است که بیشتر آنها قادر به عکاسی ماکرو با کیفیت مناسب می باشند. در بعضی از این دوربین ها تا حد بسیار زیادی می توانند به سوژه نزدیک شد، ولی در برخی دیگر از زوم برای پر کردن کادر و بزرگ کردن سوژه استفاده می شود. در عکاسی ماکرو، سرعت شاتر بسیار پایین است و استفاده از یک پایه محکم برای عکاسی پیشنهاد می شود. علاوه بر اینها عکس گرفتن با استفاده از تایمر دوربین از لرزیدن دوربین و خراب شدن عکس جلوگیری می کند.

عکاسی ماکرو

در عکاسی ماکرو، نماهای بسیار نزدیک معمولا بسیار جالب و نیز مفید می باشد. جزئیاتی از سوژه دیده می شود که با چشم معمولی نمی توان دید، مانند تصویر زیر

توجه داشته باشید پس از عکاسی در حالت ماکرو، دوربین خود را از حالت ماکرو خارج کنید تا عکسهای بعدی شما تار و مبهم نشوند. در بعضی دوربین ها، حالت ماکرو  مانند حالت پرتره، به صورت مستقل و جداگانه است، اما در برخی دیگر حالتی مکمل است و با سایر حالتهای دیگر، تنطیم می شود. اگر دوربین شما به این صورت عمل می کند بهترین حالت این است که گزینه پرتره را در ارتباط باحالت ماکرو انتخاب کنید.

راه های گرفتن عکس ماکرو

  • در ابتدا بهترین سوژه را انتخاب کنید ، سوژه باید به گونه ای باشد که در نمای نزدیک و بزرگتر جذابیت بیشتری نسبت به حالت عادی خود داشته باشد . مانند قطرات آب یا یک حشره.
  • در عکاسی ماکرو به دلیل نزدیکی بیش از حد مشکل ایجاد سایه وجود دارد ، و شما باید از یک منبع نور مناسب برای پر کردن این سایه استفاده کنید .
  • از فلش دوربین به هیچ عنوان استفاده نکنید . نور فلش باعث پرنور بودن سوژه می شود و عکس جذابیت خود را از دست میدهد .
  • از تکان خوردن و لرزیدن موبایل به هر شیوه ای که می توانید جلوگیری کنید .

اگر تمام این مراحل را خیلی خوب رعایت کنید میتوانید یک عکس ماکرو با کیفیت و زیبا خلق کنید و از آن لذت ببرید .

عکاسی ماکرو


مطالب تصادفی

دیدگاه ها