fine art

عکاسی فاین آرت برای بیان حس زیبایی شناسی، برقرای ارتباط  و یا ایجاد تفکر به وجود آمده و به معنای خلق غیر ممکن ها و جان بخشیدن به چیز های خیالی و خارق العاده در قالب تصاویر به کمک مهارت ها و ابزار ها (اغلب فتوشاپ) و البته خلاقیت.

این هنر در درجه اول به منظور فراهم آوردن زیبایی و لذت و نه برای استفاده تجاری به وجود آمده است.  لازم به ذکر است که یک عکس برای اینکه در دسته فاین آرت قرار بگیرد حتما نباید عکسی زیبا باشد. همچنین نیازی نیست که فاین آرت با تئوری های هنری مورد نقد و بررسی قرار بگیرد، چرا که این نوع عکس ها در بردارنده ی احساسات عکاس و دید او از جهان اطراف است و این احساسات ممکن است در نظر هر فردی متفاوت باشند. عکس فاین آرت تعهدی برای نشان دادن واقعیت ندارد. به همین دلایل فاین آرت به نشاط بخشی، تفکر برانگیز بودن، و زندگی بخش بودن آن شناخته می شود. این نوع از عکاسی با شاخه هایی نظیر عکاسی منظره و عکاسی پرتره همپوشانی دارد.

در مورد عکاسی منظره دو رویکرد وحود دارد:

  • رویکرد استنادی که در آن وجه مستند باید حفظ شود.
  • رویکرد هنری که عکاس می تواند بر اساس نیازش از هر وسیله‌ای مانند ادیت های خاص استفاده کند.

این نوع عکاسی در نقطه مقابل عکاسی مستند و عکاسی سفارشی ( تبلیغاتی، صنعتی و…) قرار می‌گیرد. چرا که در این نوع عکاسی هدف هنرمند واقعیت، جنبه استنادی و یا رضایت مشتری خاص نیست.

 


مطالب تصادفی

دیدگاه ها