عکاسی حیات وحش، سبکی از عکاسی در محیط طبیعی می باشد که سوژه اصلی آن حیوانات و جانوران زنده می باشد.

راهنماهای طبیعت گردی و محققین علوم طبیعی و عکاسان حیات وحش و شاید بعضی شکارچیان، ساعت‌ های بسیاری را در طبیعت می گذرانند و بالطبع به عناوین مختلف با حیات وحش جانوری و گیاهی سروکار دارند، ولی تعداد کمی از این جمع به اندازه عکاسان حیات وحش به جانوران وحشی نزدیک می شوند و از دیدن شگفتی های آفرینش آنها غرق حیرت می شوند.

عکاسی در این سبک، نیاز به دانش بالا و تجربه فراوان در زمینه عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات مختلف را دارا می باشد. عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند. به این نکته توه داشته باشید که  عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس‌های این سبک محسوب نمی‌شود.

در عکاسی از حیات وحش، عکاس به دنبال به تصویر کشیدن حیوانات جالب به همراه حرکاتی مانند غذا خوردن یا جنگیدن آن‌ها است. اگر چه عکاسی از حیات وحش و یا شکار برای دنیای عکاسی تکرای است.

همیشه با این تصور به طبیعت بروید که عکس‌هایی بگیرید تا نحوه تفکر شما نسبت به موضوع یا احساس لطیف حیوانی که عکس می گیرید به مخاطبی که عکس شما را می بیند، منتقل شود.

 چند نکته برای عکاسی در حیات وحش

  • استفاده مناسب از انعکاس حیوانات درآب
  • سعی کنید از پرندگان یا تجمع آنها در پرواز عکاسی کنید
  • انتقال حس حرکت و جنب و جوش حیوان

استفاده مناسب از نور

ما دو زمان طلایی درعکاسی حیات وحش داریم که به دلیل زاویه نور مناسب و رنگ‌های افسانه‌ای آنها سعی کنید درحد امکان در این زمان‌ها در فیلد باشید. یکی صبح زود در نیم ساعت اولی که آفتاب طلوع کرده است. در این زمان شما هیچ‌گونه سایه‌ای بر روی سوژه تان ندارید و رنگ‌ها بسیار جذاب و خیره‌کننده به نظر می رسند. زمان دیگر نزدیک غروب آفتاب است، که به خصوص در تالاب‌ها از تجمع پرندگان می توان عکس‌های فوق‌العاده‌ای گرفت.

عکاسی حیاط وحش

در این نوع عکاسی، دهانه ی باز لنز برای دستیابی به سرعت بالا و ثبت سوژۀ در حال حرکت و محو کردن پس زمینه استفاده می‌شود. عکاسان حیات‌وحش، از لنز تله استفاده می‌کنند، بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه‌پایه دارند. آن‌ها همچنین نیاز به وسیالی برای استتار برای دارند تا بتوانند به حیات وحش نزدیک‌تر شوند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود  استفاده میشود. تک پایه‌ها به دلیل سبک بودن و قابلیت تحرک سریع بهتر از سه پایه ها عمل می‌کنند.


مطالب تصادفی

دیدگاه ها