عکاسی حیات وحش، سبکی از عکاسی در محیط طبیعی می باشد که سوژه اصلی آن حیوانات و جانوران زنده می باشد.

راهنماهای طبیعت گردی و محققین علوم طبیعی و عكاسان حیات وحش و شاید بعضی شكارچیان، ساعت‌ های بسیاری را در طبیعت می گذرانند و بالطبع به عناوین مختلف با حیات وحش جانوری و گیاهی سروكار دارند، ولی تعداد کمی از این جمع به اندازه عكاسان حیات وحش به جانوران وحشی نزدیك می شوند و از دیدن شگفتی های آفرینش آنها غرق حیرت می شوند.

عکاسی در این سبک، نیاز به دانش بالا و تجربه فراوان در زمینه عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات مختلف را دارا می باشد. عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند. به این نکته توه داشته باشید که  عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس‌های این سبک محسوب نمی‌شود.

در عکاسی از حیات وحش، عکاس به دنبال به تصویر کشیدن حیوانات جالب به همراه حرکاتی مانند غذا خوردن یا جنگیدن آن‌ها است. اگر چه عکاسی از حیات وحش و یا شکار برای دنیای عکاسی تکرای است.

همیشه با این تصور به طبیعت بروید كه عكس‌هایی بگیرید تا نحوه تفكر شما نسبت به موضوع یا احساس لطیف حیوانی كه عكس می گیرید به مخاطبی كه عكس شما را می بیند، منتقل شود.

 چند نکته برای عکاسی در حیات وحش

  • استفاده مناسب از انعكاس حیوانات درآب
  • سعی كنید از پرندگان یا تجمع آنها در پرواز عكاسی كنید
  • انتقال حس حركت و جنب و جوش حیوان

استفاده مناسب از نور

ما دو زمان طلایی درعكاسی حیات وحش داریم كه به دلیل زاویه نور مناسب و رنگ‌های افسانه‌ای آنها سعی كنید درحد امكان در این زمان‌ها در فیلد باشید. یكی صبح زود در نیم ساعت اولی كه آفتاب طلوع كرده است. در این زمان شما هیچ‌گونه سایه‌ای بر روی سوژه تان ندارید و رنگ‌ها بسیار جذاب و خیره‌كننده به نظر می رسند. زمان دیگر نزدیك غروب آفتاب است، كه به خصوص در تالاب‌ها از تجمع پرندگان می توان عكس‌های فوق‌العاده‌ای گرفت.

عکاسی حیاط وحش

در این نوع عکاسی، دهانه ی باز لنز برای دستیابی به سرعت بالا و ثبت سوژۀ در حال حرکت و محو کردن پس زمینه استفاده می‌شود. عکاسان حیات‌وحش، از لنز تله استفاده می‌کنند، بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه‌پایه دارند. آن‌ها همچنین نیاز به وسیالی برای استتار برای دارند تا بتوانند به حیات وحش نزدیک‌تر شوند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود  استفاده میشود. تک پایه‌ها به دلیل سبک بودن و قابلیت تحرک سریع بهتر از سه پایه ها عمل می‌کنند.


مطالب تصادفی

دیدگاه ها